AZ ARCHICAD INDÍTÁSA ÉS TANULÁSA


     Töltsük le az ArchiCad diákverziót a fejlesztő Graphisoft cégtől az myarchicad.com weboldalról (diákverziót töltsünk le, tehát semmiképp ne az ún. próbaverziót). Az ArchiCAD a letöltési oldalon megadott sorozatszámmal 30 napig használható. Ha a 30 nap letelt, további 1 évre lehet hosszabbítani a programban található útmutató segítségével.

    Először a QuickTime médialejátszót installáljuk.
Ha nem ezzel kezdenénk, akkor az ArchiCad telepítője figyelmeztetne a QuickTime hiányára. A QuickTime telepítéstípusok közül válasszuk a 'Recommended' változatot és a regisztrációs adatokat hagyjuk üresen. A telepítés vége felé a 'QuickTime Settings' panelen kattintsunk a 'Next' gombra. Ezután a 'MIME Settings' részben kattintsunk a 'Video file formats' alpontra. Ügyeljünk arra, hogy a videóformátumok közül a 'Video for Windows (avi)' előtti négyzetben ne legyen pipa (az avi kiterjesztésű fájlok csak így fognak továbbra is helyesen megjelenni a böngészőnkben). Ez a beállítás utólag is elvégezhető a QuickTime Playerben az 'Edit menü' - 'Preferences' - 'QuickTime Preferences' módszerrel.

     Másodikként installáljuk az ArchiCad szoftvert, majd az asztali ikonnal indítsuk is el. A felhasználói profilok közül válasszuk a "szakértő" profilt. A könyvtári elemek betöltődése után vigyük az egeret a bal oldali függőleges fő eszközpaletta jobb széléhez és kis mértékben szélesítsük meg a palettát. Így az eszközikonok két (vagy több) oszlopba rendeződnek és biztosan látni fogjuk valamennyi ikont.



Az ArchiCad felülete



    A szoftver használatát a tanórákon történő gyakorlással és jegyzeteléssel lehet sikeresen elsajátítani. A számítógépteremben minden hallgató önálló gépen dolgozhat. Az órákon a példákat projektorral vetítjük ki. A diákok a műveleteket lépésről lépésre követik és elkészítik a példákat az asztali számítógépeken. A tanítás oldott és konstruktív légkörben zajlik, kis létszámú csoportokban. Ha a hallgató valamely lépésnél elakad, azonnali segítséget kap a számítógépénél a segédoktatótól.

    Nagyon fontos, hogy az egyes órák anyagát otthon gyakoroljuk (igénybe vehetjük a számítógéptermet is a gyakorlásra fenntartott órákban). Az eredményes gyakorláshoz kívánunk segítséget nyújtani a jelen
tananyagban található oktatófilmekkel (a helyes megjelenítéshez legalább 1024x768-as monitorfelbontás és Internet Explorer böngésző szükséges). A videókat bármikor meg tudjuk állítani, tetszőleges helyre visszaállítani és újrajátszani. Az oktatófilmek és a gépünkön futó ArchiCad szoftver között az 'ALT'+'TAB' billentyűparanccsal tudunk könnyedén váltogatni. Az 5-35 MB méretű videók az első megtekintéskor hosszabb letöltési időt is igényelhetnek (az internetkapcsolat sebességétől függően). - Az ArchiCad-ről további ismereteket szerezhetünk, ha a program felső menüjéből kinyitjuk az ArchiCad súgót és kézikönyvet.

    Az ArchiCadben hatékonyabb a munkavégzés, ha billentyűparancsokat használunk a felül vízszintesen elhelyezkedő műveletikonok helyett. A feladatok megoszlanak a jobb és a bal kéz között, így elkerülhetjük az erősen egyoldalú egérhasználatot. A gyorsabb és ergonómikusabb szoftverhasználat előnyei különösen a hosszú idejű munkák során mutatkoznak meg. Töltsük le innen a fontosabb billentyűparancsokat tartalmazó táblázatot és nyomtassuk ki (ezt a táblázatot és a félévi követelmények leírását
az első tanórán is átnyújtjuk a hallgatóinknak).

    Egészségünk védelmében nagyon figyeljünk oda a számítógépes munkakörnyezetünk ergonómiájára is. Kényelmes irodai szék ajánlatos, olyan ülésmagasságnak a beállításával, amelyről nem lóg le a lábunk, hanem a padlóra támaszkodhat (vagy szükség esetén talpemelvényre). Az asztalsík legyen kellően alacsony az alkarunkhoz képest, hogy az alkarunk kényelmesen vízszintesen érhesse el a billentyűzetet. Nagy méretű és felbontású cad-monitorunk - akár a monitortap alatti kiegészítő alátámasztás árán is - legyen olyan magasra emelve, hogy semmiképp ne kelljen görnyedve lehajolnunk hozzá. Belátható, hogy mindez asztali számítógéppel valósítható meg jól. Laptopot inkább csak alkalmi munkavégzésre és prezentációra használjunk, mivel még külső monitorral kiegészítve is kényelmetlenebbnek bizonyul az asztali számítógéphez képest.


A számítógépes munkavégzés ergonómiája



A KÉPEK FORRÁSA:
• ArchiCad súgó és kézikönyv
• Ravindigi.com